«Стою над прірвою й запізно, Життя згортаючи сувій, Вже знаю: все на світі — пісня, На рідній мові, на своїй!»
Чужинець Леонід Кисельов (21. 09. 1946 — 19. 10. 1968) під впливом Божого провидіння, як свого часу і поляк Антонович, і письменник Хвильовий, і дослідник голодомору 1932-33 років – американець з індіанського племені чероккі Джеймс Мейс та багато інших, рішуче виступив на захист української культури та нації. Його рядки: "Пам'ятаймо серцем: наша мова – пісня, і в словах любов" — й досі залишаються для нас актуальними.
Неукраїнець за походженням, поет Леонід Кисельов прожив усього 22 роки (помер від лейкемії). Неймовірно, але факт: він у час тотальної русифікації в Україні, коли вже переслідувались дисиденти, шістдесятники, писав українською мовою патріотично-філософські вірші.
Я постою у края бездны
И вдруг пойму, сломясь в тоске,
Что все на свете — только песня
На украинском языке!
(1963 рік).
Цей фрагмент з вірша упродовж багатьох років не давав спокою українській поетесі Неонілі Стефурак. Аж ось на цьогорічний коронавірусний Великдень у неї народився прекрасний переклад:
Стою над прірвою й запізно,
Життя згортаючи сувій,
Вже знаю: все на світі — пісня,
На рідній мові, на своїй!
(Леонід Кисельов. Переклад з російської Неоніли Стефурак, Великдень’2020).
Мурашки по шкірі… Ще було би так у наших «звйозд», які й надалі співають російською і вважають подібне внеском у нашу культуру. А дзуськи!!! Ніколи цих пісень росіяни не визнають своїми, а якщо навіть негр напише українською і заспіває, це буде однозначно внеском в українську культуру. Ви коли-небуть чули, щоби французька пісня стала надбанням американців, чи італійська – французів, або німецька – поляків. Нонсенс!!!
А у нас, як не в людей. І навіть війна нічого не навчила… І десятки тисяч вбитих українців… Подивіться фейсбук, маєте час і зробіть висновки: прізвища та імена — російські, тексти — російські. А вважає себе українським співаком чи співачкою.
Хтось це може зрозуміти?!!!
Може коронавірус бодай когось чогось навчить...
За темою
- Оголошено переможців Всеукраїнського конкурсу Стежками Каменяра – 2026
29.04.2026, 15:41
- Відлік часу: музика, що стає вічністю
20.04.2026, 15:59
- Хор Гомін вирушає у свій перший тур Північною Америкою
14.04.2026, 12:20
- «Не чекайте ідеального моменту»: Nastya Semchuk радить підліткам, які мріють про сцену
08.04.2026, 17:08
- На війні загинув оператор ТСН Євгеній Соловей: світла та велика людина
01.04.2026, 13:08
Обговорення
Культура
ТОП
У Львові — рекордний холод: температура впала до найнижчого рівня за 64 роки
У Львівській області викрили підполковницю, яка за гроші оформлювала військовим фіктивні довідки ВЛК
На Львівщині потяг зіткнувся з автокраном, що виїхав на колію: загинув машиніст
Три врятовані життя: у Львові виходили збиту козулю, яка була вагітна двійнею
На Рівненщині чоловік відкрив стрілянину по військових ТЦК і поліцейському: є поранені, нападника розшукують
ФОТО
Відео
Ховався на сосні: прикордонники затримали жителя Київщини біля кордону з Білоруссю
Коментар
Блоги
Михайло Цимбалюк
Завдання ворога - показати, що війна «всюди», що тилу не існує
Михайло Цимбалюк
Стрілянина в школі, безпека дітей і проблема нелегальної зброї в Україні
Богдан Козійчук
Про молодіжні ради, закиди та приклад небажання вирішувати проблеми