
02.09.2024, 21:31
Національний банк України ініціює зміну назви розмінних монет з «копійка» на «шаг»
Національний банк України оголосив про ініціативу перейменування розмінних монет з «копійка» на «шаг». Такий крок спрямований на відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродження національних традицій у грошовому обігу України.
Про це повідомляє пресслужба НБУ, пише WN.
Голова Національного банку України Андрій Пишний зазначив: «Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як «копійка» фактично є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово «шаг» ».
У Нацбанку пояснюють, що повернення назви «шаг» українським монетам допоможе відновити їхню національну ідентичність і очистити грошовий обіг України від російського впливу. Адже назва «копійка» має московське, імперське походження і нині використовується лише у країнах, ворожих до України.
Ініціативу підтримує наукова спільнота. Історики Національного банку вивчали використання назв монет, грошової лічби та традицій накопичення багатства в Україні. Старший зберігач фондів Музею грошей НБУ, доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін наголосив: «Суто українською назвою для дрібних монет є «шаг». Її повернення до сучасного грошового обігу – логічне та науково обґрунтоване».
Наукові висновки фахівців НБУ підтримали Інститут історії України та Інститут мовознавства ім. О. Потебні. «Повернення назви «шаг» відродить національні традиції в номінації грошей і розірве зв'язок з колоніальною російською лінгвокультурою», – зазначив заступник директора Інституту мовознавства Олександр Скопненко.
Національний банк розробив пропозиції щодо законодавчих змін, які передбачають заміну назви монет з «копійка» на «шаг» із співвідношенням 1:1. Водночас НБУ не планує вилучати монети «копійка» з обігу, вони функціонуватимуть паралельно з «шагами». Це дозволить уникнути додаткових витрат на утилізацію та виробництво нових монет і не вплине на інфляцію.
Історично монети «шаг» використовувалися на території України від часів Гетьманщини до доби Української революції 1917–1921 років. У 1918 році Центральна Рада закріпила їхню назву законодавчо, однак через економічні складнощі карбування монет не було втілено.
Тепер Нацбанк пропонує відродити цю практику і внести відповідні зміни до законодавства України. Якщо Верховна Рада ухвалить ці пропозиції, НБУ розпочне карбування та введення в обіг монет номінованих у «шагах».
Презентаційні матеріали щодо шагів – тут.
За темою
- Україна отримає рекордну військову допомогу від союзників: понад 21 млрд євро за підсумками «Рамштайну»
11.04.2025, 15:27
- Руслан Кравченко: З початку року вдвічі скоротилась кількість заблокованих податкових накладних
09.04.2025, 17:08
- Україна отримала від ЄС 1 мільярд євро за рахунок російських активів
09.04.2025, 15:32
- Детективи БЕБ повернули частки компанії на 224 мільйони гривень законним власникам
09.04.2025, 13:05
- Норвегія надасть Україні ще 415 млн євро на артилерійські боєприпаси
07.04.2025, 21:33
Обговорення
Економіка
ТОП
Науковці Львівського університету беруть участь у Програмі розвитку академічних менеджерів
12 квітня: все про цей день
Україна у 8 разів збільшила виробництво крилатих ракет у 2024 році – Мінстратегпром
Окупанти атакували 88 безпілотниками – постраждали п’ять областей
У війні проти України РФ втратила ще 1240 військових – Генштаб
ФОТО
Відео

рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги

Михайло Цимбалюк
Новий законопроект про виплати людям з інвалідністю не буде антисоціальним

Василь Чорний
Волонтерство не надаватиме привілеї під час вступу у ЗВО: спростування фейку

Богдан Козійчук
Про чистоту мови правничої