11.04.2021, 13:16

На Волині руйнується Садиба Вільгів

Ренесансна двоповерхова будівля – "Садиба Вільгів – Садибний будинок XVІІІ століття" у Ковельському районі – перебуває в аварійному стані. Тут немає вікон, прогнила підлога та завалився дах.

Будівля нині перебуває у статусі пам’ятки архітектури національного значення, розповіла Суспільному краєзнавиця Валентина Січкар, пише Суспільне. Жінка показала, який вигляд мала садиба у середині 19 століття на малюнку Наполеона Орди. Тоді, говорить, розбудував її шляхтич Речі Посполитої Людовік Вільга.

Зі слів краєзнавиці, шляхтичу подобалися Голоби, тож увесь час він жив тут і відбудував собі палаццо. Додає: через війну зруйнувалося багато будівель, однак "Садиба Вільгів" уціліла.

Живе поруч із Садибою Вільгів Галина Медвєдєва. Каже: за радянської влади тут знаходилися різні установи: і шпиталь, і лікарня, і будинок культури, і дитячий садок. Раніше ще тут знаходився дитячий будинок, проте після їх переселення і будинок, і територія навколо стала пусткою.

"Ми тут дуже часто з онукою гуляємо. Я їй розповідаю хто тут жив і що тут було. І дерева тут старі, є рідкісні. Добре було б, як би ми це все відновили", – говорить місцева жителька.

Двічі на рік поблизу Садиби та в середині проводять толоку, розповіла заступниця селищного голови Наталія Борисюк. Цього року прибирали 26-го березня.

"Коли через день-два ти заходиш у колишнє приміщення, яке відноситься до пам’ятки архітектури, і зустрічаєш знову там дорослих людей, які організували собі не толоку, а дозвілля, то це дивує, чесно", – говорить посадовиця.

У Голобській селищній раді надсилають звернення до Міністерства культури щодо взяття на баланс пам'ятки архітектури – "Садиби Вільгів" – ще з 2012 року, розповів Суспільному юрист ради Олександр Степанюк.

Документи до Мінкульту надсилали, проте відповідей чи вказівок із подальшими діями не було, зазначив юрист. Поки селищна рада позовної заяви від прокуратури не отримала, юристи з її змістом не знайомі.

Без встановлення власника наразі неможливо проводити реставраційні роботи зі збереження пам’ятки архітектури, говорить речниця прокуратури Наталія Мурахевич.

Нагадаємо, прокуратура вимагає у місцевої влади селища Голоби визнати як безхазяйне та узяти на облік пам’ятку архітектури національного значення "Садибу Вільгів".

 • ,
 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  У Повітряних силах пояснили, чому "шахеди" долітають аж до Львова

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  СИСТЕМА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ Й МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ Й СУПЕРЕЧНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ

  Михайло Цимбалюк

  Бюрократи, що прикриваються євроінтеграцією

  Василь Чорний

  Псевдосоціологія від проросійських ресурсів: розбір і спростування фейку

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: