• Головна
 • Новини
 • На Львівщині мешканці села хочуть відновити закинутий палац кінця XIX століття

12.01.2021, 14:30

На Львівщині мешканці села хочуть відновити закинутий палац кінця XIX століття

На Городоччині занепадає палац Балів. Це історичний палац, якому понад 120 років. Розташований він у селі Тулиголове, за менш як 10 кілометрів до центру Комарнівської ОТГ.

Мешканці села мають намір розпочати кампанію із порятунку споруди, пише Суспільне.

Що відомо про палац Балів

Цей палац спорудив польський шляхтич із родини Балів для своєї родини наприкінці XIX століття. Але зараз вона на балансі Львівської обласної ради. Понад 50 років у палаці була лікарня.

Зокрема, до 2017-го там був корпус Львівського центру легеневого здоров’я. А після 2017 відділення закрили. Львівський медзаклад не мав грошей на утримання такої споруди. За понад рік, відколи палац залишився без охорони, з нього розкрадають елементи декору та оздоблення. А статусу офіційної архітектурної пам’ятки палац не має.

Палац розташований на окраїні села Тулиголове. З дороги його ледь видно за хащами, що сягають понад 2 метри. Єдина огорожа – це шматок металевої брами. Маєток об’єднує 5 споруд – це сам палац та допоміжні будівлі. У найкращому стані – головна будівля, яка пустує останні 3 роки.

Яким був палац, коли у ньому була лікарня

Впродовж десятиліть самі працівники і підтримували стан палацу. У свій час мили до блиску сторічні дерев’яні сходи, ковані балконні поручні та збережені герби родини Балів. Усе це — раритети ручної роботи, каже Любов Саєвич, яка пропрацювала у цьому місці 34 роки.

"Підтримували те все. Не давали затікати. Як то пам’ятає хтось хто працювали тут – сніг впав – його знімали, з підвіконників скидали. А балкони ще панські. От подивіться як колись викували перила на балконі", — каже колишня працівниця лікарні Любов Саєвич.

А сьогодні люди показують зірвані пломби на дверях. Без охорони історичний декор почали розкрадати. І сама будівля почала руйнуватись. Уже цієї зими обвалилась частина стелі у колишній ординаторській.

Палац не має статусу пам’ятки архітектури

Палац офіційно не є пам’яткою архітектури. Через те, що майже 50 років тут була лікарня він перебуває у власності Львівської обласної ради. Туди і звернулись місцеві депутати. Насамперед просять хоча б повернути охорону, грошей на яку не виділяють майже 2 роки.

На охорону палацу на рік потрібно 400 тисяч гривень, кажуть у Львівській облраді. І таких грошей у бюджеті для однієї установи немає. Тому розглядають два варіанти для палацу. Перший — віддати приміщення орендарям, однак вони відмовилися.

Що очікує на споруду

"Ми вертаємось до питання можливого питання оренди для цільового використання приватного геріатричного пансіонату, тобто для утримання людей похилого віку. Якщо ми не знайдемо такого орендаря, то ми будемо думати про можливості використання і пристосування цих будівель для іншої установи обласного підпорядкування. Можливо, у сфері культури", — розповідає керівник обласного управління майном спільної власності Віктор Кусий.

Паралельно можна оформити документи для палацу як пам’ятки архітектури. Кожен мешканець окремо, або громада загалом можуть зібрати документи і подати їх до Львівської облдержадміністрації. Там їх розглянуть і можуть визнати будівлю нововиявленою пам’яткою архітектури Львівщини.

 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Папа привітав християн, які 7 січня святкують Різдво

  Коментар

  Блоги

  Михайло Цимбалюк

  Дев’ять кіл пекла для родин медиків

  Андрій Вихопень

  Багато львів'ян, котрим сьогодні за сорок, провели дитинство і молодість у "житлових" підвалах  

  Мирослав Дністрянський

  То коли ж було засновано Львівський університет?

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: