09.12.2022, 12:24
Медики нагадують: невакциновані діти й дорослі – у небезпеці
Вакцини захищають наш організм від важкого перебігу різних інфекційних захворювань, таких як поліомієліт, дифтерія, правець, кір тощо. Зараз, під час війни, попередження усіх можливих інфекцій стало особливо актуальним, адже бойові дії та міграція людей сприяють поширенню збудників. Тож невакциновані або не повністю вакциновані діти й дорослі є у небезпеці.
"Вакцинація – це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на вакцину і виробляє імунітет проти інфекції. Вакцинація захищає від захворювань, які можуть призвести до ускладнень, інвалідності та смерті", – наголошують у міському Центрі здоров’я та медичної статистики.
В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Всі вакцини за Календарем безоплатні – їх закуповують за державні кошти.
За рекомендаціями ВООЗ, для повноцінного захисту потрібно, щоб 95% населення мали щеплення. Проте показники вакцинації дітей та дорослих цього року є дещо гіршими, порівняно з минулими роками. Це пояснюється тим, що значна частина матерів з дітьми були змушені виїхати за кордон через військову агресію росії проти України.
Чому краще набути імунітет після вакцини, аніж перехворіти інфекцією?
Хвороба може призвести до смерті і серйозних ускладнень. Це пошкодження печінки при гепатиті В, глухота від менінгіту, пошкодження головного мозку при захворюванні на кір, важкі вроджені дефекти розвитку при захворюванні на краснуху під час вагітності. Після вакцинації ймовірність виникнення таких важких наслідків практично дорівнює нулю.
Чи безпечні вакцини?
Усі вакцини, які використовують в Україні, є безпечними та використовуються й у інших країнах світу впродовж багатьох років. Міністерство охорони здоров’я сертифікує і тестує кожну партію вакцини в лабораторних умовах, перш ніж дозволити її використання в Україні.
Які можливі побічні реакції на вакцинацію?
Після вакцинації можуть виникати незначні побічні реакції: біль, припухлість у місці уколу, незначне підвищення температури. Такі реакції організму, зазвичай, тривають кілька днів і є нормальними. Для полегшення стану можна приймати рекомендовані лікарем ліки.
Скільки доз вакцини необхідно отримати для захисту від інфекції?
Для створення захисту від кожного інфекційного захворювання розроблена відповідна схема вакцинації. Щоб виробити у дитини імунітет проти гепатиту В, необхідно ввести їй 3 дози вакцини, проти дифтерії і правця – більше 4 доз, проти кору, паротиту і краснухи – 2 дози.
Чому консерванти в складі вакцин безпечні?
У деякі вакцини, щоб уникнути бактеріального зараження і забезпечити стерильність, додають тіомерсал. Це найпоширеніший консервант, який використовують для вакцин, що постачаються у багатодозних флаконах. Тіомерсал використовується з 1993 року при виробництві вакцин та інших лікарських засобів. Його частка складає менше 0,1% від інших джерел ртуті, які потрапляють в організм.
Тіомерсал – сполука, яка містить етилртуть. Організм людини піддається найчастіше впливу митилртуті при вживанні в їжу риби (тунець), морської форелі, устриць. Якщо тіомерсал містить етилртуть, що є органічною сполукою і повністю виводиться через нирки, кишківник, то метилртуть, яка є в рибі та морепродуктах, здебільшого акумулюється в нашому організмі.
Чи можна вводити кілька вакцин одночасно?
Одночасне введення кількох вакцин або використання багатокомпонентних (тих, які захищають від кількох хвороб) – це нормальна світова практика. Основні переваги введення одразу кількох вакцин – це збільшення ймовірності того, що щеплення будуть зроблені з дотриманням графіку. Щеплення, в такому разі, треба робити в різні ділянки тіла: наприклад, у праве та ліве плече, а малюкам – у праве та ліве стегно.
За темою
- Коли в Україні чекати на пік захворюваності на грип та ГРВІ – відповідає МОЗ
07.11.2024, 19:18
- Вперше в Україні 5-місячному немовляті пересадили частину печінки: донором стала його мати
29.10.2024, 18:25
- В Україні зареєстрували першу аптеку, яка продаватиме ліки на основі канабісу
02.10.2024, 20:10
- Швидка ходьба – ключ до довголіття: дослідження підтвердили її позитивний вплив на тривалість життя
01.10.2024, 08:01
- Три ранкові симптоми, які можуть вказувати на проблеми зі щитовидкою
26.09.2024, 07:33
Обговорення
Сім'я і здоров'я
ТОП
У Львові 22-річний чоловік через суд домігся звільнення з незаконної мобілізації
Військовозобов’язаний на Львівщині виграв суд у ТЦК через ігнорування заяви на відстрочку
Львів’янин отримав 3 роки тюрми за шахрайство з «лікуванням» онука
У Львові шукають мешканця модульного містечка, який зник 5 днів тому
У Львові затримали водія в стані алкогольного сп’яніння
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів