• Головна
  • Новини
  • 36 років по тому: через дії російських окупантів на ЧАЕС ледь не повторилась нова ядерна катастрофа

26.04.2022, 13:16

36 років по тому: через дії російських окупантів на ЧАЕС ледь не повторилась нова ядерна катастрофа

Сьогодні, 26 квітня, минає 36 років з дня трагедії, що сколихнула світ – аварії на Чорнобильській АЕС

Цю техногенну катастрофу вважають найбільшою за всю історію ядерної енергетики – і за кількістю загиблих та потерпілих від її наслідків людей, і за економічними збитками.

"Еспресо.Захід" нагадає про події, які суспільство мусить пам'ятати. Як і про кількість жертв, які загинули внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції.


Як сталась аварія

Чорнобильська АЕС розташована в Україні поблизу міста Прип'ять, за 18 кілометрів від міста Чорнобиль. 26 квітня 1986 року 00 год. 23 хв. тут вибухнув реактор 4-о енергоблоку Чорнобильської АЕС. Після двох теплових вибухів було повністю зруйновано реактор, а будівля частково обвалилась.  

Великий викид радіоактивного пилу (в тому числі йоду 131, цезію 137, стронцію 90) піднявся на висоту 1500 метрів і був перенесений вітром до Скандинавії, Центральної та Південно-Східної Європи, Північної Італії. 

Про страшні події, які стались на четвертому енергоблоці, комуністичне керівництво України та СРСР мовчало, намагаючись приховати масштаби трагедії. І лише після повідомлень про Чорнобильську катастрофу в американських та європейських ЗМІ розпочалася евакуація майже 130 тис. мешканців Київської області із заражених районів.  

Але ані 26-го, ні 27-го квітня населення не попередили про небезпеку і не надали жодних рекомендацій про те, як слід поводитися, щоб зменшити вплив радіоактивного випромінювання.

В той час, коли всі іноземні засоби масової інформації говорили про загрозу для життя людей, а на екранах телевізорів демонструвалася карта повітряних потоків в Центральній і Східній Європі, в Києві і інших містах України та Білорусі проводилися демонстрації і паради, присвячені дню міжнародної солідарності трудящих. 

Особи, відповідальні за приховування інформації, пояснювали згодом своє рішення необхідністю запобігти паніці серед населення. Хоча рівень радіації, наприклад в Києві, згідно з даними розсекречених документів СБУ, перевищував фоновий в декілька десятків разів.

Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. А від СРСР лише 28 квітня з’явилося перше офіційне повідомлення.

Як зазначають науковці, відбувся викид потужністю 300 хіросім. Окрім того, на думку багатьох, ця подія та офіційна реакція на неї Москви, стала однією з причин розпаду Радянського Союзу.

Евакуація і вплив на довкілля

Радіоактивного ураження зазнали близько 600 тисяч осіб, насамперед ліквідатори катастрофи.Міжнародні організації стверджували, що в результаті аварії лише серед ліквідаторів померли десятки тисяч чоловік, в Європі зафіксовано 10 000 випадків вроджених патологій в новонароджених, 10 000 випадків раку щитовидної залози

А за даними організації Союзу "Чорнобиль", з 600 000 ліквідаторів 10% померли і 165 000 стали інвалідами.

Число постраждалих від Чорнобильської аварії можна визначити лише приблизно. Окрім загиблих працівників АЕС і пожежників, до них слід віднести хворих військовослужбовців і цивільних осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії, і мешканців районів, що піддалися радіоактивному забрудненню.

Вважають, що більша частина смертельних випадків, пов'язаних з дією радіації, була або буде викликана онкологічними захворюваннями.

Найбільші дози отримали приблизно 1000 чоловік, які знаходилися поряд з реактором у момент вибуху і брали участь в аварійних роботах в перші дні після нього. 

Було зареєстровано 134 випадки гострої променевої хвороби серед людей, що виконували аварійні роботи на четвертому енергоблоці.

У перший рік після вибуху зареєстровано незвично велике число випадків синдрому Дауна, проте подальшої тенденції до збільшення захворюваності не зафіксовано.

Спостерігалась дуже висока дитяча смертність у всіх трьох країнах, які найбільше постраждали від чорнобильської аварії. 


Зона відчуження

Навколо ЧАЕС створено 30-кілометрову зону відчуження. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населені пункти, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

Сосновий бір, що росте між містом і ЧАЕС під дією радіації, перетворився на "Рудий ліс". 

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним "саркофагом". З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено.

У 2004 році було проведено тендер на проєктування і спорудження нового "саркофагу" - безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. 29 листопада 2016 року над об’єктом "Укриття" було споруджено Арку Нового безпечного конфайнмента. 10 липня 2019 року Державне спеціалізоване підприємство "Чорнобильська АЕС" ввело в експлуатацію комплекс НБК. 

Чому сталась аварія

Існує принаймні два різні підходи до пояснення причини чорнобильської аварії, які можна назвати офіційними, а також декілька альтернативних версій різної міри вiрогiдностi.

Спочатку провину за катастрофу покладали виключно або майже виключно на персонал. Грубі порушення правил експлуатації АЕС, скоєні персоналом ЧАЕС, за цією версією, полягали в таких моментах:

проведення експерименту будь-якою ціною, незважаючи на зміну стану реактора;

вивід з роботи справного технологічного захисту, який просто зупинив би реактор ще до того, як він потрапив би в небезпечний режим;

замовчування масштабу аварії в перші дні керівництвом ЧАЕС.

Сучасніша версія подає такі причини аварії - реактор був неправильно спроєктований і небезпечний; персонал не був проінформований про небезпеки; персонал допустив низку помилок і неумисно порушив існуючі інструкції, частково через відсутність інформації про небезпеки реактора; відключення захисту або не вплинуло на розвиток аварії, або не суперечило нормативним документам.

Окупація російськими загарбниками


Сьогодні ж українці знову  розпочали боротьбу з новою ядерною загрозою на Чорнобильській АЕС через вторгнення російських окупантів, які  штовхнули світ на межу нової ядерної катастрофи.


24 лютого 2022 року з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, з'явилася інформація про те, що окупанти готують теракт на території ЧАЕС.

Атомна електростанція понад місяць була окупована збройними підрозділами РФ.

За матеріалами - Еспресо.Захід

Обговорення

Завантаження плагіну facebook...

ТОП

ФОТО

Відео

Посівна під прикриттям: ЗСУ показали, як охороняють роботу аграріїв

Коментар

Блоги

Наталя Тимчій

Проект Е-квиток у Львові перебуває у стадії «знущання з львів'ян» або Бюрократичний «ЛеоКард»

Мирослав Дністрянський

Упродовж найближчих місяців вторгнення Росії в Україну не буде

Мирослав Дністрянський

Міжпоколінні розходження в Україні ще не є критичними, але відчуженість наростає

Підпишіться на WestNews.info у Facebook: