12.08.2024, 14:46
Як медзаклади «продають» надлишки електроенергії сонячних електростанцій в мережу. Досвід першопрохідців
Алгоритм набуття статусу «активного споживача» закладами охорони здоров’я, що є складовою механізму самовиробництва – Net-Billing, нещодавно презентувала громадська організація «Хмельницький енергетичний кластер» у співпраці із Відділом енергоменеджменту Хмельницької міської ради. Алгоритм був розроблений на основі досвіду Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру, який один з перших в Україні впровадив механізм Net-Billing. Цей медичний заклад виробляє електроенергію за допомогою власної сонячної електростанції (СЕС) та постачає її в загальну мережу на комерційних умовах.
Net-Billing – це механізм розрахунків за електроенергію, вироблену активними споживачами (наприклад, власниками сонячних панелей), яка передається до мережі. Цей механізм дозволяє споживачам «продавати» надлишки виробленої електроенергії, отримуючи за це кошти, які можуть використовуватися для оплати майбутнього споживання електроенергії.
Виробництво електроенергії Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр почав завдяки встановленню сонячних електростанцій на дахах трьох підпорядкованих поліклінік. Для цього залучили власні кошти комунального підприємства та витратили загалом близько чотирьох мільйонів гривень. Встановлювали сонячні панелі протягом серпня-листопада 2023 року. Тоді ж дізналися про можливість передавати електроенергію в загальну мережу на комерційній основі — Net-Billing.
«Питанням впровадження Net-Billing ми почали цікавитися у серпні 2023 року. Тоді я вперше почув про закон, який ухвалили в Україні, і почав цікавитися в «Хмельницькобленерго». Але оскільки механізми не були вивчені, на наш лист вони пообіцяли дати відповідь та звернулися у міністерство. Після цього нам дали рекомендації. Ми вивчали питання та знаходили шляхи реалізації. І в квітні цього року за допомоги міністерства нам дали можливість впровадити Net-Billing. Тоді ж на підприємстві впровадили автоматизовану систему комерційного обліку електроенергії», — розповів інженер-енергетик комунального підприємства «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» Олег Чабан.
Основні кроки впровадження Net-Billing за досвідом медичного закладу у Хмельницькому передбачають:
- Розроблення технічного завдання на проектування, розробити проєктно-кошторисну документацію (ПКД) та встановити СЕС;
- Узгодження з оператором системи розподілу технічне завдання щодо встановлення засобу обліку на генеруючих установках;
- Встановлення автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ) або локального устаткування збору і обробки (ЛУЗОД) та додаткового обліку на генеруючій установці/ установках;
- Підписання акту введення в експлуатацію АСКОЕ;
- Укладення договору з постачальником послуг комерційного обліку;
- Отримання паспорту точки розподілу з зазначенням генеруючого обладнання, його потужності, ЕІС-коду генерації та місцем встановлення (якщо не було);
- Пошук постачальника (провести тендер) на купівлю та продаж електричної енергії;
- Підписання договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва;
- Перевірка сплати розподілу через постачальника.
Детальніше про алгоритм впровадження Net-Billing можна знайти у документі за посиланням https://bit.ly/46D4dk0
Наразі потужність сонячних панелей на трьох поліклініках комунального підприємства складає 100 кіловатів (кВт). Залежно від часу доби та дня тижня поліклініки то віддають електроенергію в мережу, то забирають її. Розрахунок при цьому відбувається за різними тарифами — близько 2,6 гривні за кВт*год на продаж та близько 7,4 гривні за кВт*год на купівлю. За підсумками місяцярахунок на електроенергію для закладу зменшується на вартість проданої ним електроенергії.
Оскільки поліклініки використовують мережеві інвертори, вони не можуть отримувати електроенергію під час відключень. Як розповів інженер-енергетик комунального підприємства «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» Олег Чабан, над розв’язанням цієї проблеми нині працюють.
«Net-billing дозволяє заощаджувати гроші і я думаю, що ми, враховуючи досвід Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру, решту закладів будемо переводити на net-billing, принаймні ті, що мають понад 15 кіловатів потужності. Маючи цей досвід, в майбутньому за можливості ми будемо працювати з net-billing, тому що він себе виправдовує, адже відносно невеликі додаткові інвестиції дають можливість надлишок електроенергії продавати в мережу», — розповів завідувач відділу енергоменеджменту Хмельницької міської ради Дмитро Леськів.
Сонячні панелі — такі, як встановлені на хмельницьких поліклініках — допомагають не тільки самому медичному закладу, а і єдиній енергосистемі України. Про це розповів голова ради Української асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв.
«На сьогодні ворог зруйнував 42,3% встановленої потужності, тому зелена генерація цього тижня відіграє ключову роль і ми маємо тільки завдяки сонячним електростанціям 18% в загальному енергобалансі. Враховуючи те, що 9 серпня у плановий ремонт виходять три енергоблоки АЕС, ми знову будемо мати дефіцит. І будемо сподіватися, що буде гарна сонячна погода, тим більше, що зараз заходить потужний антициклон з Африки, який принесе спекотну і сонячну погоду, і саме сонячна генерація буде рятувати нашу енергосистему, так само, як це було минулого літа», — сказав Станіслав Ігнатьєв.
* Відео з презентації кроків впровадження Net-Billing та досвід Хмельницького медзакладу доступне за посиланням https://youtu.be/6qVeRdaUcXM
За темою
- Суд арештував п’яного водія, який вбив трьох жінок на зупинці в Хмельницькому
20.11.2024, 14:02
- У Хмельницькому до 6 років ув’язнення засудили торговця синтетичними наркотиками
19.11.2024, 14:31
- П'яний водій BMW X6 в'їхав у зупинку транспорту в Хмельницькому: троє загиблих
18.11.2024, 11:29
- На Хмельниччині вантажівка зіткнулася з легковиком: водій загинув на місці
17.11.2024, 15:55
- НАБУ розслідує фіктивні інвалідності серед посадовців у справі Тетяни Крупи, голови Хмельницької МСЕК
13.11.2024, 15:18
Обговорення
Хмельницький
ТОП
У Львові 22-річний чоловік через суд домігся звільнення з незаконної мобілізації
Військовозобов’язаний на Львівщині виграв суд у ТЦК через ігнорування заяви на відстрочку
Львів’янин отримав 3 роки тюрми за шахрайство з «лікуванням» онука
У Львові шукають мешканця модульного містечка, який зник 5 днів тому
У Львові затримали водія в стані алкогольного сп’яніння
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів