13.09.2021, 14:19
"На Унтервалю": біля Львова буде нова туристична локація про мультикультурне галицьке село
У селі Підгайчики Львівського району відкриють оновлену туристичну локацію «На Унтервалю». Це музейно-культурний центр, що покаже мультикультурне минуле галицького села, де протягом 150 років аж до 1939 року розвивались чотири культури – українська, німецька, єврейська та польська.
Про це повідомили у Львівській ОДА.
Нова інтерактивна локація розкаже про унікальне поєднання в одній громаді цих культур. Оновлений простір відкриють на початку жовтня.
Зусиллями місцевих активістів у музеї зібрали експозицію предметів побуту, сакральних речей, меблів, стародруків. Фонд музею налічує понад 100 унікальних експонатів.
«Це поруч із трасою М09, між Львовом і Тернополем. Буде цікаво, як для тих, хто їде на екскурсію до Львова, так і для тих, хто вирушає в протилежному напрямку – до Золочева, Глинян, Унівської Лаври чи в Гавареччину», - зауважила керівниця управління та курортів Львівської ОДА Наталя Табака.
У цій локації, за словами керівника проєкту Станіслава Клосовського, можна буде пізнати та переосмислити своє минуле.
«Ми розповідаємо та презентуємо побут українців, німців, поляків та євреїв, які жили тут до Другої світової війни. Розповімо історію домівок, покажемо хто тут мешкав раніше, як вони взаємодіяли, та що залишили й досі у традиціях, ландшафті, ментальності. А ще відтворюємо деталі кулінарних, обрядових та релігійних традицій чотирьох культур, які були тут колись. У перспективі в нас також можна буде власноруч створити та продегустувати цікавинки місцевої кухні», – розповів Станіслав Клосовський.
Музейно-культурний центр у Підгайчиках стане простором, який об'єднує музей, громадський культурний центр, подієвий майданчик та мистецьку галерею в коморі.
Тут буде інтерактивна експозиція з модульним виставковим обладнанням, що залучатиме гостей до взаємодії, сучасна фотозона з використанням предметів спадщини, а ще живі історії з минулого.
Окрім того, команда облаштує професійну систему освітлення, цілодобову вуличну експозицію, аудіогід українською, німецькою та англійською мовами та відкритий подієвий майданчик.
“Ми надихалися досвідом минулого, досліджували громадські рухи та товариства в Підгайчиках 100 років тому і були вражені їхньою чисельністю та активністю. Водночас подорожуючи Європою, побачили багато прикладів, як поєднати в одному просторі живу історію та місце для розвитку громади, сучасне, цікаве. Це натхнення і вилилось у створення музейно-культурного центру “На Унтервалю”, – розповів керівник проєкту Станіслав Клосовський.
Проєкт «Унтервальден 2.0: реекспозиція Музейно-культурного центру «На Унтервалю» реалізується в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму.
Історична довідка:
До 1939 року на території сучасних Підгайчиків було два поселення: українські Підгайчики та німецький Унтервальден. Там одночасно мешкали чотири нації: українці, німці, євреї та поляки. Під час Другої світової війни звідти примусово виселили німців та поляків, а євреїв знищили під час Голокосту. Відтоді майже 40% села стояли пусткою.
Через політику Радянського союзу німецький Унтервальден спочатку перейменували в Підлісне, а потім приєднали до села Підгайчики. Релігійні споруди німців, євреїв та поляків знищили або перетворили на склади та майстерні, а в їхні будинки поселили депортованих українців. Таким чином етнічний склад села та регіону кардинально змінився. Більше, ніж 50 років, колишні мешканці Галичини не могли повернутися додому.
Так тривало аж до 90-х років, доки Україна повернула незалежність. Мультикультурний дискурс Галичини знову став актуальним у період 2010-х років. З 2016 року Підгайчики відвідують нащадки примусово виселених німців. Тоді ж розпочалась ініціатива з порятунку давнього німецького кладовища, що переросла у створення локального музейно-культурного центру.
За темою
- "Укрзалізниця" розширює міжнародне залізничне сполучення: нові рейси до Варшави та Будапешта
21.11.2024, 13:31
- Два українські села увійшли до списку найкращих туристичних сіл світу за версією UN Tourism 2024
15.11.2024, 13:42
- Укрзалізниця забезпечила 55,7 тисяч квитків для військових за літо, зокрема 23 тисячі в серпні
07.09.2024, 07:16
- Укрзалізниця оновить правила перевезення тварин у потягах
31.03.2024, 08:45
- Укрзалізниця запустила додатковий поїзд між Києвом і Трускавцем: розклад руху
19.03.2024, 10:45
Обговорення
Туризм
ТОП
У Львові 22-річний чоловік через суд домігся звільнення з незаконної мобілізації
Військовозобов’язаний на Львівщині виграв суд у ТЦК через ігнорування заяви на відстрочку
Львів’янин отримав 3 роки тюрми за шахрайство з «лікуванням» онука
У Львові шукають мешканця модульного містечка, який зник 5 днів тому
У Львові затримали водія в стані алкогольного сп’яніння
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів