Народний депутат України, генерал-лейтенант міліції, доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України
26.04.2020, 14:24
Чорнобильці не зуміли на належному рівні відчути підтримку української влади
…Нині, 26 квітня, минає 34 роки від того дня, коли в Україні відбулася страшна трагедія – техногенно-екологічна катастрофа, спричинена вибухом реактора четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції.
Саме це нещастя нанесло непоправної шкоди довкіллю та здоров’ю людей. Якби не подвиг простих людей, які ризикуючи власним життям і здоров’ям, врятували нас від подальшого поширення радіації, то важко навіть спрогнозувати повні масштаби трагедії не лише для України, а й всього світу.
Щоправда в сучасному житті українці й надалі перетинаються з небезпеками, які несе в собі мирний і водночас небезпечний атом. Зараз в нашій країні нараховується понад 2 мільйони українських громадян, які постраждали від катастрофи, півмільйона з них – це діти. Понад 4 мільйони людей зазнали опромінення, багато з них і зараз страждають від невиліковних хвороб, завданих непомірними дозами радіації. Ризики для усього світу, які несе в собі зона відчуження навколо Чорнобильської АЕС, важко переоцінити і сьогодні, бо на території нашої країни ми маємо небезпечний й донині об’єкт з величезною кількістю радіоактивних матеріалів, зокрема ядерних, що містяться у саркофазі над четвертим енергоблоком.
Без сумніву, що з плином часу «чорнобильська» проблематика трансформувалася із технічної на соціальну. У нас є велика категорія людей – це чорнобильці І, ІІ категорії. Цьогоріч Уряд спрямував 155 мільйонів гривень державних коштів за бюджетною програмою у регіони для компенсації за продукти харчування чорнобильцям обидвох категорій. Але це мізер, порівняно з тим, що реально потрібно зробити...
Незважаючи на рішення Конституційного суду, влада відмовляється повернути пільги громадянам, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС, а після початку другого етапу медреформи вона ще й позбавила багатьох з них можливості лікуватися. Сьогодні чиновники роблять все для того, щоб виправдати свою бездіяльність, посилаючись на проєкти державних бюджетів, мовляв, коштів на цю категорію громадян немає.
На жаль, в бюджеті 2020 року обсяг коштів, що виділяються на програми соціального захисту чорнобильців, скорочується навіть в номінальному обчисленні. Бюджетні програми щодо забезпечення житлом і лікування онкології так і не були поновлені, а до 2014 року обсяг їх фінансування становив загально 80 мільйонів гривень.
Програма «Соціальний захист громадян, які постраждали в результаті катастрофи на ЧАЕС» лише за перші два місяці цього року недофінансована на 38 мільйонів гривень або на 17%, а нова бюджетна програма на понад 100 мільйонів, призначена для доплат за роботу в зоні відчуження та для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за січень-лютий 2020 взагалі не профінансована. Залишається проблемою і забезпечення чорнобильців пільговими ліками, а безкоштовних медикаментів просто не вистачає.
Прикро, що 34 роки ліквідатори аварії, чорнобильці так і не змогли на належному рівні відчути підтримку з боку української влади, прямо говорячи, що вони для влади стали просто «списаним матеріалом». Й завдання парламенту й Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів невідкладний розгляд законопроектів, які стосуються соціальних питань чорнобильців, мають забезпечити виконання рішення Конституційного суду України та норми, прописані у Законах України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про соціальний захист учасників війни, членів сімей загиблих та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною».
За темою
- На Київщині чоловік викликав поліцейських, бо хотів з ними випити чаю
21.11.2024, 19:08
- Нові рейси та менше часу у дорозі: УЗ оновила графік поїздів України на 2025 рік
21.11.2024, 16:36
- Зеленський прокоментував російський удар новою ракетою
21.11.2024, 14:28
- Кулеба назвав умову відновлення польотів в Україні: поки 95% готовності
21.11.2024, 13:32
- Жінка, що здавала позиції ЗСУ в Торецьку, отримала 15 років тюрми за державну зраду
21.11.2024, 12:10
Обговорення
Суспільство
ТОП
У Львові 22-річний чоловік через суд домігся звільнення з незаконної мобілізації
Військовозобов’язаний на Львівщині виграв суд у ТЦК через ігнорування заяви на відстрочку
Львів’янин отримав 3 роки тюрми за шахрайство з «лікуванням» онука
У Львові шукають мешканця модульного містечка, який зник 5 днів тому
У Львові затримали водія в стані алкогольного сп’яніння
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів