Юрій Никорак

Журналіст

Журналіст, політолог, письменник, фотохудожник


21.11.2019, 09:39

Ангели волі, Небесні й Земні

21 листопада відзнаємо Собор архістратига Михайла та День гідності і свободи

Мабуть, таки не випадково ці два свята – Собор архістратига Михайла, очільника усіх Небесних янголів, що борються з Сатаною, співпав в українському календарі із державним Днем гідності і свободи. Надто, якщо взяти до уваги , що саме у цей день двічі – у 2004 і 2013 рр., себто з різницею рівно у біблійно-сакральні дев'ять літ (9 чинів Ангельських, 9 заповідей блаженства, 9 дарів і 9 плодів Святого Духа тощо) – на столичному Майдані Незалежності, де й знаходиться скульптура Архангела Михайла, розпочиналися знакові для історії незалежної України події – Помаранчева революція та Євромайдан, що згодом переріс у Революцію Гідності. Вочевидь, у такий спосіб Боже Провидіння дарувало нам пророчу «підказку», як жити далі.

Саме тут, на головному майдані держави, починали свій останній бій за Свободу й гідність нації герої Небесної сотні, які ціною власного життя довели: українці навіть голіруч вміють боротися зі Злом не згірша Небесних Сил, очолюваних  св. Михайлом!

Опікун Церкви і восьми держав

У християнській традиції Михайло – перший і найшанованіший серед ангелів, обдарований особливою Божою довірою. Його ім’я означає «Хто ж, як Бог», або ж «хто рівний Богові?». Річ у тім, що коли Люцифер разом з частиною янголів повстав проти Бога, Архангел Михайло, вигукнувши «Хто ж, як Бог?» разом із рештою янголів скинув Сатану в безодню.

В Одкровеннях він виступає найважливішою після Бога особою, як виконавець Божих планів щодо землі та людського роду. Михайло є князем ангелів, ангелом суду і Божих кар, але й ангелом Божого милосердя водночас. Його вважають ангелом особливо важливих Божих доручень. Михаїл вшановується як оборонець Божого Люду, тому Церква й вшановує його як свого опікуна.

Культ Архангела Михайла у християнстві дуже давній і сягає ІІ століття. А, до прикладу, в Ефіопії кожен 12 день місяця (!) був присвячений св. Михайлові. Святкування Собору Архистратига Божого Михайла та інших Небесних Сил встановлено ще на початку IV століття на Помісному Соборі Лаодикійському, що відбувся за кілька років до Першого Вселенського Собору.

Св. Михайло є покровителем Римської Імперії, Англії, Австрії, Франції, Іспанії, Німеччини, Угорщини і Польщі. Крім того, Михайла призивають як опікуна доброї смерті.

Наш захисник на Страшному суді

На іконах його традиційно зображають у туніці і палії, одязі володаря, і водночас озброєного воїна. Крила його найчастіше білі, волосся – з діадемою чи стрічкою. Атрибутами є глобус, хрест, палиця, меч, ваги і… сатана під ногами. Він – Божий посланець і безстрашний воїн, очільник усіхів, захисник людей на Страшному суді. На одній шальці терезів – людина (душа), що молиться, на іншій – демон: як praepositus paradisi він зважить кожну душу на остаточному суді. Михайла вважають ангелом справедливості і суду, ласки і змилування.  

В іконостасах біля Ісуса Христа найближче стоять Богородиця й Іван Хреститель, а за ними – Михайло та Гавриїл, після яких – апостоли. Вони просять Спасителя про помилування людських душ на Страшному суді. Плащ – одяг воїна, у Михайла червоний (колір боротьби й Божої благодаті), а у Гавриїла – зелений (колір земної благодаті, життя).

В одній руці Михаїл зазвичай тримає мерило – посох ангелів й архангелів, або ж інколи жезл – знак влади вищого духовенства. Прообраз цього жезла – посох пастухів, який надавав Мойсеєві чудодійної сили. В іншій руці тримає зерцало – сферу, що символізує передбачення, яке архангели одержали від Бога.

Покровитель Києва та ще шести міст

Архістратига Михайла вважають ангелом-охоронцем усіх християн, і, водночас, він є покровителем Києва. З історичних джерел відомо, що архангел був покровителем київського князя Святополка (християнське ім’я – Михайло), який 1108 року збудував Михайлівський Золотоверхий собор. Починаючи від Мономаховичів (1125 р.), київські князі вважали Михайла своїм патроном і зображали його на стародавніх гербах Києва.

Про традиційний культ Святого Михайла серед українців свідчать його зображення на княжих печатках і гербах, церковних і військових корогвах. Згодом архангел Михайло стає патроном запорозького козацтва. Під час Визвольної війни 1648-1654 років корогва з ликом архистратига була найвищим символом усієї держави. Його лик є також на гербах інших міст України: Василькова і Гадяча, Канева і Таращі, Черкас і Чигирина. 

Більшовики у запалі боротьби з релігією скасували древню емблему Києва: 76 років столиця не могла використовувати свій освячений тисячолітньою традицією герб. Лише 18 квітня 1995-го сесія Київради ухвалила відновити міський герб із зображенням Святого архістратига Михаїла.

Традиції свята і легенди про Михайла

За Біблією, архангел Михайло наглядав за Адамом і Євою, коли їх вигнали з раю. Саме Михайло навчив Адама займатися землеробством. Він також просив Господа, аби душа Адама змогла повернутися на небо після смерті, та проводжав душі померлих до потойбічного світу. Саме тому 21 листопада люди приходять до церкви, аби помолитися про заспокоєння душі, зміцнення  віри й допомогу людям зі слабким здоров'ям.

Найголовніше на Михайла – зробити якусь добру справу. І в жодному разі не відмовляти тим, хто потребує допомоги. А ще краще – запропонувати свою допомогу самому. Кажуть, у цей день до людей повертаються їх вчинки – як хороші, так і погані: той, хто багато грішив, може потрапити у біду чи прикру ситуацію; а праведний – отримає винагороду.

А ще варто попросити вибачення у того, перед ким завинив, і обов'язково помиритися з близькими, якщо ви були у сварці. Взагалі у цей день не можна сваритися, лихословити, допускати погані думки чи сумувати. А ще Михайло може покарати людину, яка 21 листопада затіватиме якісь справи у корисливих цілях.

У цей день не можна займатися важкою працею. Не варто брати до рук сокиру, ніж та інші гострі предмети – за повір'ям, це може образити Михайла.

Провісник зими й врожаю

На Михайла часто випадає перший сніг, тому кажуть: “Михайло на білому коні приїхав”.    Якщо цього дня сніг буде мокрим, то майбутній урожай буде хорошим. Якщо ж Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить.

Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна. Іній – на великі сніги, а туман – на відлигу. Якщо відлига – не жди санного шляху до Миколая. Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.

Від Михайла зима морози кує. Як Михайло закує, то Микола не розкує.

Усе Господнє Військо і пророцтво напад Москви

21 (8 за старим стилем) листопада християни східного обряду вшановують Михаїла разом з усім собором святих янголів. Дата святкування вибрана невипадково. Листопад – 9-й місяць після березня, який вважається першим місяцем після створення світу. Тому на відзначення 9-ти ангельських чинів саме в листопаді й встановлено свято. А 8-е число вказувало на день Страшного суду.

Чинів янгольських налічується дев'ять, поділених на три ієрархії. У вищу ієрархію входять серафими, херувими та престоли. Найближче до Пресвятої Трійці знаходяться шестикрилі Серафими, що полум'яніють любов'ю до Бога та інших спонукають до неї. Далі – многоокі Херувими, що сяють світлом Богопізнання і розуміння таємниць Божих. Відтак – Престоли, що служать правосуддю Божому.

У середній ієрархії Господства, Сили і Влади. Господства володарюють над подальшими чинами ангелів, наставляють поставлених від Бога земних володарів мудрому керуванню, вчать володіти почуттями, приборкувати гріховні бажання, підпорядковувати тіло духу, володіти волею і перемагати спокуси. Сили виконують волю Божу, творять чудеса і посилають благодать вірним рабам Божим, зміцнюють у терпінні, надають духовну силу і мужність у проходженні життєвого подвигу. Влади ж відштовхують від людей бісівські спокуси, зміцнюють й оберігають подвижників, допомагають людям у боротьбі зі злими помислами.

У нижчу ієрархію входять Начала, Архангели і Ангели. Началам доручено керувати всесвітом, охороняти країни, народи, племена; наставляти людей віддавати кожному честь, належну його званню, а володарів – виконувати посадові обов'язки не задля особистої слави і вигод, а слави Божої і для користі ближніх. Архангели благовістять про велике, відкривають таємниці віри, пророцтва та розуміння волі Божої, зміцнюють у людях святу віру, просвітлюючи їх розум світлом Святого Євангелія. Ангели найбільш близькі до людей. Вони передають людям волю Божу, направляють їх до доброчесного й святого життя, оберігають віруючих, ніколи не залишають нас і завжди готові допомогти, якщо ми побажаємо.

Втім, усі чини Небесних Сил  звуться Янголами, себто вісниками, посланцями Господа, через яких Він відкриває Свою волю. І над усіма дев'ятьма чинами поставлений Господом святий Архистратиг Михайло.

Очолюване Михайлом могутнє Господнє Військо завжди ставало на перешкоді підступним диявольським задумам, зокрема щодо кривавого утвердження на землі різних загарбницьких імперій, як от "із крайньої півночі", очолюваної  "верховним князем" імперії, де пануючим етносом є народ "Рош" (Рос), столиця якої  "Мешех" (Моска), де на "червоній" площі "стоїть престіл сатани", "усі вони досконало озброєні, велике зборище". І які "в останні роки"  і "в останні дні" всесвітньої Історії зухвало й цинічно вдеруться, "щоб учинити грабіж" і "захопити велику здобич", зокрема, сусідній, "неукріплений край", який упродовж кількох століть є стратегічним плацдармом і "першою зупинкою" на шляху гегемоністських зазіхань на захід, а надто "сакральної" імперської експансії "Третього Риму" на південь (від Москви та Петербургу), у напрямку Київ – Херсонес Таврійський – Константинополь – Антіохія – Єрусалим.

День Гідності та Свободи

Це свято має хоча й коротку, але доволі непросту історію. Воно зовсім «юне», бо засноване 13 листопада 2014-го. В Україні його відзначають щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої та Революції Гідності. Воно стало наступником свята Дня Свободи, що відзначалося раніше, у 2005–2011 роках, 22 листопада на честь Помаранчевої революції, поки не було скасоване указом Януковича.

13 листопада 2014-го Президент Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким в Україні 21 листопада відзначається День гідності та свободи. Встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 – лютому  2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору…».

Водночас зі встановленням Дня Гідності та Свободи указом № 871/2014 Порошенко скасував свято «День Соборності та Свободи України» та відновив свято «Дня соборності України».

 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  "Підслушка" у квартирі журналіста - це свідома робота на поразку України

  Коментар

  Блоги

  Михайло Цимбалюк

  ЄС потрібно запровадити санкції проти російської металургії, гроші з якої спрямовують на фінансування війни проти України

  Василь Чорний

  Медійники зі всієї України пройшли тренінги з безпеки та домедичної підготовки

  Мирослав Дністрянський

  ПРО МОЖЛИВУ РЕАКЦІЮ-ВІДПОВІДЬ ДЕМОКРАТИЧНОГО СВІТУ НА ОСТАННІ АГРЕСИВНІ ДІЇ ПУТІНСЬКОГО РЕЖИМУ

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: