• Головна
 • Новини
 • У Стрийському районі вшанували пам'ять генерал-хорунжого УПА Олекси Гасина

23.07.2019, 08:18

У Стрийському районі вшанували пам'ять генерал-хорунжого УПА Олекси Гасина

21 липня у селі Конюхів Стрийського району Львівської області з нагоди 112-річниці від дня народження легендарного генерал-хорунжого УПА Олекси Гасина – «Лицаря» відбувся вшанувальний захід.

Про це повідомили у Стрийській РДА.

Зокрема, у рідному селі Олекси Гасина, біля пам’ятника діячу УПА, зібралися представники районної влади та місцевого самоврядування, духовенства, молодь та громада села.

Захід розпочався з екуменічної панахиди, яку відправили парохи Храму Івана Золотоустого о.Зеновій Федькович (УГКЦ) та о.Іван Піцик (УАПЦ).

Опісля чого представники влади поклали квіти до пам’ятника.

Про життя і боротьбу Олекси Гасина розповіла екскурсовод музею-садиби генерал-хорунжого Марія Андріїв.

Потім виступив Народний хор «Дударик» із села Конюхіва 

На завершення для присутніх організували екскурсію в музей-садибу генерал-хорунжого Олекси Гасина, де вони мали змогу оглянути експозиції відновленого музею-садиби.

Історична довідка.

Олекса Гасин народився в селі Конюхів на Львівщині. Навчався у Стрийській гімназії, де познайомився й потоваришував зі Степаном Бандерою. Член УВО, в ОУН від 1929 року. Навчався у Львівській політехніці (1931–1935, з перервами через арешти). Поряд з прагненням здобути вищу освіту ґрунтовно вивчав військову справу. Зокрема, у 1929 році закінчив польську школу підхорунжих зі званням чотового-підхорунжого, зайнявши друге місце серед всієї школи, що було нечуваним досягненням для українця. У 1937 – скорочений курс Баварської воєнної академії.

У 1934-1935 відбував покарання у концтаборі Береза-Картузька. Неодноразово арештований польською поліцією (1931, 1933, 1937). Напередодні німецько-радянської війни викладав на краківських старшинських курсах ОУН, працював заступником шефа повстанського штабу. Співавтор «Єдиного генерального плану» збройного повстання проти радянської влади (1941), організував і командував таємною старшинською школою у Львівській області. У 1942 році був арештований гестапо.

Після звільнення у 1943 році став одним із керівників партизанської боротьби проти гітлерівців і «совєтів» у Карпатах, яку вели відділи Української Народної Самооборони. Разом із Євгеном Коновальцем написав «Військовий підручник». В січні 1946 року був призначений начальником штабу УПА. Розробив і реалізував план боротьби УПА в нових умовах. Останнім часом мусив переховуватися, перебувати в підпіллі. На нього посилено полювали енкаведисти.

Загинув у перестрілці з чекістами у Львові – потрапив у засідку біля конспіративної квартири. Батьків Олекси Гасина було вислано до Сибіру, брати загинули, захищаючи незалежність України; дружину Ольгу (теж підпільниця) згодом було арештовано й заслано до сталінських таборів (після звільнення жила в Броварах під Києвом, там і похована; одна з вулиць названа її ім’ям); діти – син та дві дочки – поневірялися по дитбудинках та інтернатах.

На батьківщині видатного борця за свободу України встановлено пам’ятник, діє меморіальний музей; у Львові, на розі вулиць Стефаника і Коперника (місце загибелі Гасина) встановлено пам’ятний знак, – за повідомленнями ЗМІ.

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Відео аварії за участі дитячого омбудсмена Миколи Кулеби

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  Чому після 28 років незалежності Україні знову загрожує втрата державності

  Наталя Тимчій

  Ціна квитка

  Юрій Никорак

  Ангели волі, Небесні й Земні

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: