• Головна
 • Новини
 • У Стрийському районі вшанували пам'ять генерал-хорунжого УПА Олекси Гасина

23.07.2019, 08:18

У Стрийському районі вшанували пам'ять генерал-хорунжого УПА Олекси Гасина

21 липня у селі Конюхів Стрийського району Львівської області з нагоди 112-річниці від дня народження легендарного генерал-хорунжого УПА Олекси Гасина – «Лицаря» відбувся вшанувальний захід.

Про це повідомили у Стрийській РДА.

Зокрема, у рідному селі Олекси Гасина, біля пам’ятника діячу УПА, зібралися представники районної влади та місцевого самоврядування, духовенства, молодь та громада села.

Захід розпочався з екуменічної панахиди, яку відправили парохи Храму Івана Золотоустого о.Зеновій Федькович (УГКЦ) та о.Іван Піцик (УАПЦ).

Опісля чого представники влади поклали квіти до пам’ятника.

Про життя і боротьбу Олекси Гасина розповіла екскурсовод музею-садиби генерал-хорунжого Марія Андріїв.

Потім виступив Народний хор «Дударик» із села Конюхіва 

На завершення для присутніх організували екскурсію в музей-садибу генерал-хорунжого Олекси Гасина, де вони мали змогу оглянути експозиції відновленого музею-садиби.

Історична довідка.

Олекса Гасин народився в селі Конюхів на Львівщині. Навчався у Стрийській гімназії, де познайомився й потоваришував зі Степаном Бандерою. Член УВО, в ОУН від 1929 року. Навчався у Львівській політехніці (1931–1935, з перервами через арешти). Поряд з прагненням здобути вищу освіту ґрунтовно вивчав військову справу. Зокрема, у 1929 році закінчив польську школу підхорунжих зі званням чотового-підхорунжого, зайнявши друге місце серед всієї школи, що було нечуваним досягненням для українця. У 1937 – скорочений курс Баварської воєнної академії.

У 1934-1935 відбував покарання у концтаборі Береза-Картузька. Неодноразово арештований польською поліцією (1931, 1933, 1937). Напередодні німецько-радянської війни викладав на краківських старшинських курсах ОУН, працював заступником шефа повстанського штабу. Співавтор «Єдиного генерального плану» збройного повстання проти радянської влади (1941), організував і командував таємною старшинською школою у Львівській області. У 1942 році був арештований гестапо.

Після звільнення у 1943 році став одним із керівників партизанської боротьби проти гітлерівців і «совєтів» у Карпатах, яку вели відділи Української Народної Самооборони. Разом із Євгеном Коновальцем написав «Військовий підручник». В січні 1946 року був призначений начальником штабу УПА. Розробив і реалізував план боротьби УПА в нових умовах. Останнім часом мусив переховуватися, перебувати в підпіллі. На нього посилено полювали енкаведисти.

Загинув у перестрілці з чекістами у Львові – потрапив у засідку біля конспіративної квартири. Батьків Олекси Гасина було вислано до Сибіру, брати загинули, захищаючи незалежність України; дружину Ольгу (теж підпільниця) згодом було арештовано й заслано до сталінських таборів (після звільнення жила в Броварах під Києвом, там і похована; одна з вулиць названа її ім’ям); діти – син та дві дочки – поневірялися по дитбудинках та інтернатах.

На батьківщині видатного борця за свободу України встановлено пам’ятник, діє меморіальний музей; у Львові, на розі вулиць Стефаника і Коперника (місце загибелі Гасина) встановлено пам’ятний знак, – за повідомленнями ЗМІ.

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  Львів

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  «Я що – пам’ятник?» - Зеленський назвав власний бюст «жахом»

  Коментар

  Блоги

  Юрій Никорак

  То хто ж у лікарнях вторинний: меддопомога чи пацієнти?

  Мирослав Дністрянський

  Україна вже перестала бути потужною індустріальною державою

  Андрій Вихопень

  На місці Мальського я почав би не з нарад

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: