Оксана Кришталева

Журналістка

Оксана Кришталева — українська письменниця, журналістка і публіцистка.


12.02.2019, 00:13

Скажи мені своє ім’я

У кожному поколінні виникає мода на певні імена. Однак мода – на рік, а ім’я – на вік. Як із ним жити і що за цим приховано?!

«Нехай собі називають, як хочуть!» – відмахнеться хтось із рідних, почувши, яким екзотичним іменем хочуть записати у РАЦСі свого малюка новоспечені батьки. Певно, що так. Самі народили, самі нехай і називають. Та чи розуміють вони, яку потужну силу вкладають у долю цієї дитини?!

Цікаво, а чим зазвичай керуються родичі, коли обирають малюкові ім’я? Називають на честь бабці-дідуся, тітки-дядька, добрих приятелів або християнських святих, чиї іменини збігаються в календарі із народженням дитини?! Буває, що всі ці, як вони самі кажуть, «християнські», «застарілі» та «пережиті» чинники їм нецікаві. Чи називають дитину іменем якоїсь теле-героїні або популярного серіалу, часто іноземного? Так і стається, що в сучасних Карпатах бігають не Іванки, Васильки і Марічки, а Вадіки, Артьоми і Віталіки. Звідки вони прийшли у наші гори? Так, із серіалів та дешевих журнальних історій. Або із поклоніння перед усім іноземним. Свого, либонь, цураємось…

Ще дивніше, коли немовля записують в метриці іменем популярного напою, географічного місця,  мережі готелів чи деяких рослин. Так, це прикольно, але ненадовго. По-перше, ім’я несе певну інформацію, бо його людина потім найчастіше промовляє протягом життя. І по-друге, воно стає приводом для глузування спочатку у школі, а потім і на роботі. Та й, по-третє, показує меншовартість самих батьків. Навіщо народили хлопчика і назвали Макдональдом? А дівчинку – Піоною. 

Що ж – в Україні може бути хлопчик на ім’я Мохамед, Мішель чи Олаф, а дівчинка – Патриція, Хіларі чи Шарлотта, але вони, вочевидь, будуть походити з іноземних родин, які саме завдяки імені хочуть зберегти у родині традицію свого походження. Натомість любителі язичницьких культів оберуть своїм дітям прадавні, тисячолітні імена: Велес, Світозар, Вишня, Лада чи Рутенія.

Дискутують всі в родині: на честь кого чи чого називати? І особливо в наш час – щоб екзотично і незвично, щоб усі роззявляли роти, коли почують, що українця із блакитними очима звати… ні, не Іванко і не Максим, а Едвін, Річард чи Марсель.  А дівчинку із милим слов’янським овалом личка кличуть Наомі, що мовою якогось далекого африканського племені означає «оленятко». А ще, можливо, записати внучку іменем Нінель, навіть не замислившись, що у прочитанні-навпаки це звучить як «лєнін»… добре, хоч не Тракториною, Ерою чи Сталіною.  А деколи людям дають прізвиська… так-так… Зрештою, варто розрізняти, де закічуються клички тварин і починаються людські імена.

Отож, що є маркером нашої культури? За чим нас впізнають у світі? За географічними назвами, за традиційним одягом і за іменами. Шкода, що легковажні батьки не замислюються над тим. А може, варто подумати двічі, перш ніж записувати дитину в метриці? 

Оксана КРИШТАЛЕВА.

Фото – the-village.com.ua

Обговорення

Завантаження плагіну facebook...

ТОП

ФОТО

Відео

На "Краківці" двоє чоловіків напали на прикордонників

Коментар

Блоги

Василь Чорний

Нинішні урядовці не чують університетських викладачів

Оксана Кришталева

Скажи мені своє ім’я

Андрій Вихопень

Порошенко звозить на своє висунення військових: воєнкоми цим займаються